EWANGELIA I ROZWAŻANIE
modlitwawdrodze.pl

Duszpasterze - obecnie pracujący

  • Ks. dr Daniel Knapiński

    Proboszcz - od 1 czerwca 2015 r.

    Data święceń: 17 czerwca 2000 r.


  • Ks. Lech Ossowski

    Pomoc duszpasterska - od 20 lipca 2010 r.

    Data ur.: 14 lipca 1952 r.

    Data święceń: 18 grudnia 1977 r.


  • Ks. Bartłomiej Wittbrodt

    Wikariusz - od 1 lipca 2019 r.

    Data ur.: 25 lipca 1980 r.

    Data święceń: 24 czerwca 2006 r.


  • Ks. Szymon Turzyński

    Wikariusz - od 1 lipca 2019 r.

    Data ur.: 3 sierpnia 1990 r.

    Data święceń: 18 maja 2019 r.


Duszpasterze - pracujący w latach ubiegłych

  • Ks. kanonik Roman Janczak

    Proboszcz  do 1 czerwca 2015 r.

    Data ur.: 21 lutego 1946 r.

    Data święceń: 21 maja 1972 r.


  • Ks. Rafał Ziemann

    Wikariusz od 1 lipca 2018 r.  do 1 lipca 2019 r.

    Data święceń: 21 czerwca 2003 r.


  • Ks. Piotr Zaczek

    Wikariusz od 1 lipca 2015 r.  do 1 lipca 2018 r.

    Data święceń: 13 czerwca 2009 r.


  • Ks. Jarosław Hinc

    od 1 lipca 2010 r.  do 1 lipca 2012 r.


  • Ks. prałat Józef Bigus

    Ks. prałat Józef Bigus urodził się 3 lutego 1908 r. w Gowidlinie koło Kartuz, w kaszubskiej rodzinie rolników Jana Bigusa i Pauliny z domu Gruba.
    Ochrzczony został w kościele parafialnym w Gowidlinie w sześć dni po urodzeniu, tj. 9 lutego 1908 r. W 1928 r. ukończył gimnazjum staroklasyczne w Wejherowie. Naukę kontynuował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, w którym przez studia filozofii i teologii oraz formację seminaryjną w latach 1929-1932 przygotowywał się do kapłaństwa.
    Święcenia kapłańskie otrzymał 17 listopada 1932r. z rąk Biskupa Chełmińskiego Stanisława Wojciecha Okoniewskiego. Jako kapłan diecezji chełmińskiej pracował w latach 1932-1939 jako wikariusz w parafiach: Raciąż k/ Tucholi, Wąbrzeźno, Skarszewy, Toruń-Mokre.
    W marcu 1939 r. został mianowany kapelanem. Do Pułku na Mokrem pod Czerskiem powołany został 30 sierpnia 1939 r., dotarł tam 31 sierpnia 1939 r. Wkrótce po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Polski został aresztowany.
    Od 19 października 1939 do 10 stycznia 1940 r. więziony w Fortach na Mokrem. Od 10 stycznia 1940 r. prowadzony i przewożony z Gdańska do Stutthofu, później do kamieniołomów w Grenzdorfie k/ Skarszew, Sachsenchausen, Oranienburga i do Dachau.
    Po wojnie, po rocznym pobycie w Ulm w Niemczech, powrócił do kraju i w 1946 r. objął w zarząd parafię św. Walentego w Matarni. Funkcję proboszcza tej parafii ks. Prałat Józef Bigus sprawował do 1983 r., tj. do przejścia na emeryturę.
    W latach 1960-83 pełnił urząd wicedziekana dekanatu żukowskiego.
    9 listopada 1963 r. proboszcz Józef Bigus został mianowany szambelanem papieskim, czyli kapelanem honorowym Jego Świątobliwości.
    Po przejściu na emeryturę zamieszkał na plebanii nowej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Baninie, utworzonej dzięki usilnym i długoletnim zabiegom ks. Prałata Józefa Bigusa z parafii w Matarni.
    Od 1991 r. zamieszkał w plebanii parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie.
    Ks. Prałat Józef Bigus zmarł w Żukowie 15 czerwca 1996 r. w Święto Niepokalanego Serca Marii. Pogrzeb odbył się 18 czerwca 1996 r. w kościele parafialnym w Żukowie, pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity gdańskiego.

    Data ur.: 3 lutego 1908 r.

    Data święceń: 17 listopada 1932 r.


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
81 0.055123090744019